Jak pachnie czyste powietrze?
Jak w całym kraju, tak i na terenie Warmii i Mazur powietrze jest regularne badane. Sprawdzane są stężenia wszelkich trujących pyłów, które są oskarżane o alergie, astmę, zapalenia płuc, trudności z oddychaniem i zaburzenia pracy serca. Mieszkańcy wielkich miast, zwłaszcza Krakowa i Katowic wiedzą o co chodzi. Oni czasami powietrze, którym oddychają widzą w postaci szarej chmury zakrywającej budynki i ulice. I nie mogą przed nim uciec. Na Mazurach natomiast stężenie szkodliwych substancji, takich jak benzen, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla jest nawet 2-3 razy niższe niż w innych częściach naszego kraju i niższe niż przyjęte normy bezpieczeństwa. To nawet widać…a właściwie nie widać, bo zanieczyszczone powietrze ma wyraźny zapach i wygląda jak mgła. W Krainie Tysiąca Jezior powietrze jest przejrzyste i… pachnące świeżością. Taki zapach próbują skopiować producenci płynów odświeżających do prania. Niestety (dla nich) jest to niemożliwe. Bo to, co naturalne jest nie do podrobienia.
Raport o stanie powietrza
Dlaczego tak dobrze znamy skład mazurskiego powietrza? Wystarczy przeczytać dostępny dla każdego “Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w 2014 roku”. W nim to umieszczono wyniki badań aż z 7 miast województwa i przedstawiono także stan gleby czy wód. Województwo warmińsko-mazurskie to obszar, na którym nie ma przemysłu ciężkiego, w którym przedsiębiorcy skierowani są na rozwój usług, handlu, a w szczególności turystyki. Z jednej strony dlatego, że to unikalny w skali światowej region bogaty w florę i faunę, z tysiącami czystych jezior, dlatego skupia miłośników żeglarstwa, wędkarstwa i turystyki, z drugiej, dzięki lasom i jeziorom nie pozwala na rozbudowę przemysłu oraz w naturalny sposób oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń pochodzących z palenia w piecach czy jeżdżących samochodów.
Smog a stan zdrowia
Zanieczyszczone powietrze ma ogromny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Długie przebywanie w smogu przyczynia się do zwiększenia zgonów z powodu raka płuc, chorób krążeniowo-oddechowych czy infekcji dróg oddechowych. Podczas alarmów smogowych szpitale zapełniają się osobami z trudnościami z oddychaniem, osoby z astmą nie powinny wychodzić na zewnątrz, a w przypadku konieczności wyjścia muszą posiadać maski ochronne, które zatrzymują pył. Na zanieczyszczenia bardziej podatne są także dzieci i osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby z cukrzycą czy te, które pracują fizycznie albo uprawiają sport na świeżym powietrzu.
Czyste powietrze = czyste zioła
Tymczasem powietrze czyste, takie jakie występuje na Mazurach, ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie żyjących tam osób, ale także zwierząt czy roślin. Potwierdzają to między innymi osoby parające się zbieraniem naturalnych ziół, które potem są dostarczane do firm kosmetycznych, farmaceutycznych czy produkcji spożywczej. O zbiór ekologiczny na Mazurach nie trudno, a zioła, które rosną w naturalnym, niezanieczyszczonym środowisku porównywalne z uprawami z innych regionów kraju wyróżniają się zwiększoną ilością mikroelementów i innych bezcennych składników, za które tak bardzo je cenimy. Co ciekawe, nie trzeba skomplikowanych badań laboratoryjnych, żeby się o tym przekonać. Wystarczy powąchać, by zauważyć, że są intensywniejsze, mają głęboki kolor, smakują wyjątkowo dobrze.
Mazurskie powietrze dla każdego
Jednak nie tylko z mazurskich ziół warto korzystać dbając o swoje samopoczucie i zdrowie. Chociaż nie każdy może przeprowadzić się tam na stałe, planując urlop, wakacje, zwłaszcza z dziećmi, warto na mapie podróży zaznaczyć Krainę Tysiąca Jezior, w której natura współgra z komfortową obsługą turystów.